SVI PROTIV VRŠNJAČKOG NASILJA

Posljednje srijede u veljači mladima diljem svijeta pridružili su se i učenici Katoličkog školskog centra „Petar Barbarić“, 28. veljače 2024. godine s istaknutim ciljem sprječavanja bilo kakve pojave nasilja među vršnjacima. Na Međunarodni dan ružičastih majica ili Pink Shirt Day simbolički su učenici i djelatnici odjenuli ružičaste majice. Tijekom proteklih dana učenici devetog razreda su izrađivali bedževe za one koji nemaju ružičastu majicu, a ostali odjeli su se spontano pridružili i pomogli da se izradi što veći broj bedževa za ovu prigodu. Učenici od prvog do devetog razreda su potpisali ugovor kojim se obvezuju da će svakodnevno svojim trudom stvarati okruženje bez nasilja i da za nasilje imaju nultu toleranciju. Ukrašen je i pano u školskom hodniku, a na satu Zajednice učenika naglasila  se važnost da imaju pravo odrastati u sigurnom i zdravom okruženju, kao i obvezu da uvažavaju i poštuju jedni druge. Ponovilo se da se vršnjačkim nasiljem smatra svaki ponavljajući postupak s namjerom izazivanja štete žrtvi. Učenici su dodatno informirani o mogućnostima koje oni mogu sami napraviti te ponovili o činjenicama koje su dovele do obilježavanja ovog dana. Svako dijete treba posebnu pažnju vršnjaka i odraslih, a jednako tako potreban je rad s nasilnim djetetom i njegovom obitelji jer i ono ima problem, inače ne bi bilo nasilno. Iako se kroz cijelu školsku godinu učenicima naglašava važnost međusobne tolerancije, uvažavanja, lijepog i primjerenog ophođenja, ponašanja te suzbijanja svakog oblika nasilja među djecom, Dan ružičastih majica je još jedna prilika da se skrene pozornost na prevenciju i da naša škola i svi u njoj imaju nultu toleranciju za bilo kakav oblik nasilja.

                                                                                                                             Ivana Zekić

Broj pregleda: 238

Pročitaj više

SUSTAV KATOLIČKIH ŠKOLA ZA EUROPU

Naša škola je jedna od gimnazija u Bosni i Hercegovini koje se nalaze u Sustavu Katoličkih školskih centara – Škola za Europu.