Moć jedne olovke: dvije nagrade za našu školu!

Tijekom ove školske godine petnaest naših učenika sudjelovalo je na aktivnostima u sklopu projekta Vision is Decision – Mladi i demokracija s temeljenim ciljem uključenja mladih u procese odlučivanja u našoj zemlji. Završna aktivnost pod nazivom Moć jedne olovke motivirala je mlade da se prijave sa svojim autorskim radovima (pjesme, članci i eseji) na temu angažiranja mladih u procese donošenja odluka, ali i motiviranja drugih mladih da se aktivno uključe u kreiranje bolje lokalne zajednice.Naše dvije učenice, Sara Kelava i Nikolina Medić osvojile su prve dvije nagrade u kategoriji srednjoškolaca. Čestitamo našim učenicama, a u nastavku pročitajte radove koji su osvojili stručni žiri.

Rasprši sjene-ugledaj sunce

Nikolina Medić

Često se zaustavljamo pred tamnim stranama ovoga svijeta. Često smo nijemi pred nepravdom i slijepi pred nasiljem. Prešućujemo zlo jer mislimo da na njega ne možemo utjecati. To je zlo koje se događa u tišini. U tišini i mračnoj dubini.

Koliko je ljudi umrlo zbog te tišine? A koliko će tek umrijeti? Tišina je prokletstvo svakoga zla, ona ga hrani. Zlo slabi od svakog glasa koji širi istinu o njemu. Slabi od svakog čovjeka koji je spreman reći svoju sudbinu. A jesmo li mi spremni? Jesmo li spremni nadići tamu tišine u kojoj živimo? Kako uopće uspjevamo gledati nepravdu i šutjeti? Ljudi su slabi, pate i umiru, a sve to pognutih glava i zatvorenih usta. Glas je ono što će im dati snagu. Oni to ne mogu sami, ti si tu da im pomogneš. Ti, koji šuteći, ne činiš manjeg zla nego oni koji zlo stvaraju. Ti, koji šuteći, zlo odobravaš. Kobna je ta tiha sijenka. Bog je dao čovjeka da gospodari nad sjenom i ona ga prati u svakom njegovom koraku. A danas su nas sjene obavile i mi strahujemo u njihovim zaklonima.

Rasprši sjene oko sebe i nadigni se nad njihovom tišinom. Digni svijet na noge, okreni ga i sebi ga podloži! Svoje misli reci glasno, da te svi čuju! Reci da čuju i poslušaju, i tada će te prihvatiti. Podigni svoj glas, reci svoje stavove i spasi svoje svjetove! Rastjeraj sjenu vičući i ugledaj sunce jer to je sunce boljeg sutra.

Živim u sjeni,

Sara Kelava

 

Mračna sjena

Sjajnog svijeta

Nada mnom je

Razapeta.

Pod tom sjenom

Sunca nema,

Ona je korijen

Svih problema.

Moja riječ

Pod njom je muk,

Pod njom postadoh

Samotnjak vuk.

Ali kad je jednom kroz nju

Sunce prošlo,

Istine mi svjetlo došlo.

Tada vratih svoj glas

I nosim ga sad kod vas.

Koji su pod sjenama spas trebaju,

Jer mračne sile ih odozgor vrebaju.

One ih sjenama obvijaju

I glasove im ubijaju.

Glasni glasi sile plaše,

Zato utišaše glase vaše.

Pred riječima staju,

A pred vriskom padaju.

Dobro znaju

Da glasi njima vladaju.

Zato viknite sjenama

I pustite glas!

Ma koliko sitan,

I tvoj glas je bitan!

On ima moć

Cijelim svijetom proć.

Broj pregleda: 4015

Pročitaj više

SUSTAV KATOLIČKIH ŠKOLA ZA EUROPU

Naša škola je jedna od gimnazija u Bosni i Hercegovini koje se nalaze u Sustavu Katoličkih školskih centara – Škola za Europu.